Leden/Január – močový měchýř Únor/Február – ledviny
Březen/Marec – žlučník Duben/April – játra
Květen/Máj – srdce Červen/Jún – tenké střevo
Červenec/Júľ – krevní oběh Srpen/August – termoregulace těla
Září/September – slezina a slinivka Říjen/Október – žaludek
Listopad/November – plíce Prosinec/December - tlusté střevo
V měsíci září nastává období zklidnění přírody i nás samotných. Po teplých dnech přichází více těch chladnějších a s tím i doba sklizně a niternějšího zamýšlení. Podle čínské medicíny jsou v tomto období nejvíce oslabeny orgány slezina a slinivka.
Z pohledu čínské nebo řekněme spíše z pohledu celostní medicíny jsou slezina a slinivka významnými orgány. Slezina se podílí na obranyschopnosti našeho organismu. Pokud jsme náchylní například na virová onemocnění, značí to energetické oslabení nebo poruchu právě sleziny. Podílí se také na naší vitalitě a chuti do života. Slezina je úzce provázaná se slinivkou, která je důležitým prvkem nejen v trávení, ale má na starosti také všechny sliznice. Symbolizuje lásku, se kterou máme přistupovat k životu.
Jak se oslabení slinivky a sleziny projeví?
Mezi typické projevy patří starostlivost, nadměrné přemýšlení nad problémy bez vyhlídky řešení, tvorba oparů, porucha zažívání, nadýmání, náchylnost k modřinám, únava, snížená imunita nebo i snaha poučovat. Extrémní chuť na sladké nebo naopak absolutní nechuť na sladká jídla.
Jak se dostat do rovnováhy?
Číňané věřili, že vyváženost chutí a stravy je zásadní pro zdraví a psychickou rovnováhu.
Doporučuje se vyhnout bílému cukru a bílé mouce, zmrzlině, čokoládě, živočišným tukům, přepalovaným jídlům a alkoholu. Je vhodné se také v tomto období vyhýbat vlhkému prostředí, jako sauna nebo pára.
Naopak je potřeba do svého jídelníčku zařadit vše, co je přirozeně sladké a to, co nám příroda nyní nabízí. Také pobyt na čerstvém vzduchu a denním světle pomůže zharmonizovat oba tyto orgány.
Z obilovin jsou vhodné jáhly a sladká rýže, ze zeleniny vše, co je žluté, kulaté a co roste nad zemí – dýně, brambory, kukuřičný klas nebo cibule. Čínská medicína také doporučuje k posílení sleziny a slinivky kombinaci obilovin, nejlépe rýže a luštěnin přirozeně sladké chuti.
Vnímejme krásy kolem nás, důvěřujme sobě a všemu, co nám přichází do života. Nic se neděje náhodou, otevřeme svá srdce, dovolme se mít rádi a předávejme lásku dál.
Tip: Dýně Hokkaido je velmi vhodná pro úpravu vašeho zažívání, vzhledem k její výrazně sladké chuti úžasně harmonizuje slezinu, slinivku a žaludek. Je velice dobře stravitelná a obsahuje řadu cenných vitamínů zejména provitamin A (beta karoten), vitamin C, E a také minerální látky jako železo, vápník, draslík a hořčík. Výborná je i pečená v troubě potřená rostlinným olejem.
Recept na výbornou dýňovou polévku najdete jako samostatný článek.
Zdroje: facebook.com/notes/irča-veselá, spektrum zdraví
Připravili: Jarka a red.
🍀 Lidové shromáždění živých lidí Bohemia: https://www.novabohemia.cz/
🍀 Email: bohemia@novabohemia.cz
🍀 YouTube: https://www.youtube.com/@bohemia1418
🍀 Stáhněte si aplikaci UNC: https://www.mobileapp.app/to/yXWV8Nr?ref=cl
Comments