Stálezelený keř, který dosahuje až dva metry výšky s velkým léčebným potenciálem. Rozmarýn pochází ze Středomoří a překlad latinského názvu ros marinus, znamená mořská rosa. Rozmarýn je také oblíbený v aromaterapii díky svému osvěžujícímu a delikátnímu aroma. Je nenáročný na pěstování, a v zahradách, jen těžko tento nádherný keř přehlédnete.
Dá se pěstovat také v květináči, kde se ovšem výšce dvou metrů nepřiblíží. Pro pěstování v květináči platí – lehká a dobře propustná půda a slunné teplé místo. Rostlinu v květináči zalévejte až tehdy, kdy je zemina úplně vyschlá. Přelévání rozmarýnu škodí, půda nesmí být přemokřená a květináč by rozhodně neměl stát ve vodě. Nic složitého, to zvládne i začátečník. Za odměnu Vám bude příjemná vůně, kterou rozmarýn přirozeně šíří.
Rozmarýn zlepšuje paměť a jeho využití v kuchyni je velmi široké, je například součástí provensálského koření. Rozmarýn je bohatý na vitamín B, hlavně na kyselinu listovou, dále na vitamíny A, C a minerály jako je vápník, draslík a železo.
Čím je rozmarýn tak zajímavý?
Od 14. století se traduje, že dlouhodobé užívání rozmarýnu léčí dnu. V Itálii je snítka rozmarýnu symbolem věrnosti, a proto se dodnes používá při svatebních obřadech, ať už na klopách mužských obleků, nebo vkládáním do bot anebo do kytic obecně. Španělé zase trvají na tom, že při zjeveních Panny Marie je cítit vůni připomínající rozmarýn.
Známý bylinkář Wilhelm Ryff v roce 1582 napsal o nápoji z rozmarýnu: “Duch, srdce i celé tělo pociťují radost z tohoto nápoje, který rozptyluje sklíčenost a starosti“. Vyjádřil se také v tom smyslu, že horký, rozmarýnový čaj snižuje horečku, uvolňuje hleny, vyhání kašel a rýmu. Léčí infekci dolních cest dýchacích.
Vdechování rozmarýnové vůně má dezinfekční účinek a podporuje vykašlávání. Rozmarýn je také výjimečný tím, že jako jedna z mála rostlin zvyšuje tlak, tonizuje cévy a zlepšuje krevní oběh. Také pomáhá zmírnit chlad v končetinách. Hlavně ženy, které často trpí nízkým tlakem a pocitem studených nohou, mají šanci vyměnit kávu za rozmarýnový čaj.
Příprava rozmarýnového čaje je nesmírně jednoduchá. Kromě samostatného rozmarýnového čaje se dá rozmarýn využít i do různých směsí.
Potřebujeme:
Jednu čajovou lžičku sušených nebo čerstvých rozmarýnových listů, 250 ml vroucí vody.
Postup:
Listy přelijete horkou vodou a necháte louhovat deset minut pod pokličkou. Po deseti minutách můžete čaj scedit a začít popíjet. Výborné je pít čas před spaním.
Lístky rozmarýnu se sbírají v době květu od června do srpna a suší se ve stínu do teploty 45° Celsia.
Využití rozmarýnu v aromaterapii
Používá se pro celkové posílení organismu, pomáhá rozproudit energii a krevní oběh, prohřívá a zvyšuje krevní tlak, zlepšuje soustředění i paměť. Zabírá také na podzimní splíny, melancholii, únavu nebo vyčerpání.
Jako esenciální olej se užívá zejména ke zmírnění stresu a únavy a ke zlepšení koncentrace.
Přírodní éterický olej kapejte do aromalampy či difuzéru (3–5 kapek). Raději nepoužívejte v případě, že máte horečku, vysoký krevní tlak anebo epilepsii. Také není vhodný v těhotenství a u dětí do 3 let věku.
Anglický bylinkář John Gerard, na přelomu 16. a 17. století napsal: „Tělo je jako harfa, pokud jsou struny příliš volné, nebo příliš napjaté, nástroj je rozladěný a tělo onemocní. Když je harfa lidského těla rozladěná, můžeme hledat lék na její harmonizaci v nekonečném bohatství přírody. Vůně, které dokáží vyvolat klid duše, jsou v rostlinách tak příjemné a výrazné, že je nemoudré jich nevyužít“.
Rozmarýn nám může s léčbou duše i těla výrazně pomoci. Pěstovat rozmarýn můžete začít třeba hned, a to i v domácích podmínkách.
Zdroj fotografie: trendy magazin
Lenka
🍀 Lidové shromáždění živých lidí Bohemia: https://www.novabohemia.cz/
🍀 Email: bohemia@novabohemia.cz
🍀 YouTube: https://www.youtube.com/@bohemia1418
🍀 Stáhněte si aplikaci UNC: https://www.mobileapp.app/to/yXWV8Nr?ref=cl
댓글