top of page
  • Writer's pictureLada

Vitamín D


Vitamín D, známý jako "vitamín ze slunce", je skupina látek (kalciferolů), jenž patří mezi vitamíny rozpustné v tucích. Vitamín D3 (cholekalciferol) je nejaktivnější formou, která je efektivně využívána v těle.


Na co je dobrý vitamín D

Vitamín D je odpovědný za mnoho biologických účinků v těle. Podporuje vstřebávání vápníku a pomáhá vyvážit poměr minerálů v těle, například vápníku, fosforu, sodíku a hořčíku, což zajišťuje zdravý vývoj a mineralizaci kostí. Ke vstřebání vápníku a fosforu z potravin dochází v trávicím traktu. Účinek vitamínu D3 na zdraví kostí a cév je ještě větší, když jej užíváme současně s vitamínem K2 (přesněji forma K2-MK7).

 

Zdroje vitamínu D3

Vitamín D3 se tvoří ve spodních vrstvách pokožky chemickou reakcí, která závisí na vystavení slunci, konkrétně ultrafialovému záření B (UVB) o vlnových délkách 320–280 nm (tzv. Dornovo záření). Toto záření prochází sklem jen v 1–8 %, zato však proniká vodou, zvláště mořskou, do hloubky několika metrů, čímž je umožněn vznik provitamínu D v těle ryb.

Vitamín D3 lze přijímat také stravou a ve formě potravinových doplňků. Významné množství vitamínu D3 obsahuje přirozeně pouze několik potravin.

Dobrým zdrojem jsou tučné ryby (např. sleď, makrela, losos, tuňák). Mezi další zdroje vitaminu D3 patří olej z tresčích jater (rybí tuk), vaječný žloutek, mléko, sýry (gouda a brie), jedlé houby nalezené v přírodě (nikoli však houby z pěstíren).

 

Co se děje s tělem, když chybí vitamín D?

U starších osob vede k řídnutí kostí a ke vzniku zlomenin, ztrátě rovnováhy a pádům, ztrátě svalové síly a svalové hmoty, u těhotných pak k nižší porodní hmotnosti novorozence, k riziku vzniku osteoporózy, těhotenské cukrovky či preeklampsie.

 

Jak zjistit nedostatek vitamínu D?

Mezi tělesné projevy nedostatku vitamínu D patří vyčerpanost a únava, časté respirační onemocnění, špatné hojení ran, svalová slabost, bolesti kostí a zad, chronické bolesti, kognitivní problémy, nadměrné pocení, zvýšené padání vlasů, návaly horka, zhoršení stavu pleti, deprese, ….

Nízkou hladinu vitamínu D je možné zjistit i domácím testem vitamínu D.

 

Jaká je správná hodnota vitamínu D3 (pro různé používané jednotky)

Správný interval hodnoty vitamínu D3 je:

60 ng/ml – 90 ng/ml  nebo

150 nmol/l – 225 nmol/l nebo

2 400 IU – 3 600 IU 

 

Do hodnoty 40 ng/ml v těle nic nefunguje správně. Při 40 ng/ml teprve začíná fungovat distribuce a zpracování vápníku v těle, tj. při 100 nmol/l.

 

V našich zemích mívají lidé hodnotu 5 ng/ml – 10 ng/l. Při této hodnotě nefunguje distribuce vápníku v těle a ten se usazuje v mozku (epifýze), v cévách, v brzlíku. Když lidé jedou k moři, tam stoupne hodnota D3 na 15 ng/ml - 20 ng/l a cítí se hned lépe. Velký požírač vitamínu D3 je stres. Při něm nadledvinky vylučují hormon kortisol a ten potlačuje imunitní systém.

 

Závěr 

Každá buňka má receptor na vitamín D3 a když má na něj receptor, tak jej bytostně potřebuje. Máte-li nízkou hodnotu vitamínu D3, berte na každých 10 kg hmotnosti 1000 IU denně. Podpořte ještě vitamínem K2 a hořčíkem. Doplňujte dlouhodobě. Vitamínem D3 se nelze předávkovat.

  

Lada

39 views0 comments

Comments


bottom of page