Nd:YAG laser je v dnešní době nejpoužívanější typ pevnolátkového laseru. Aktivním materiálem je izotropní krystal Yttrium Aluminium Granátu (Y3Al5O12) dopovaný ionty neodymu (Nd3+), barva monokrystalu je světle růžová až fialová v závislosti na koncentraci atomu neodymu).
Pro buzení Nd:YAG kontinuálních laserů se většinou používají Kr výbojky. Tam je nutné zajistit jejich účinné chlazení a vyhovující elektrické parametry. Ale dá se využít toho, že Nd:YAG má poměrně nízké prahové hodnoty (pro excitaci atomů do vyššího energetického stavu stačí poměrně malý světelný výkon budícího zdroje). Díky tomu se mohou pro buzení použít i halogenové žárovky.
Co je nutné splnit:
1. aktivní prostředí (monokrystal Nd:YAG)
2. budící zdroj (2 halogenové žárovky)
3. rezonátor (1. zrcadlo – totálně odrazivé, 2. polopropustné)
Jak na to:
1. Monokrystal Nd:YAG umístit do společného ohniska dvou-eliptické dutiny, v obou zbývajících ohniscích jsou uložené halogenové žárovky. Povrch dutiny musí být lesklý. Jako nejvýhodnější volbou pro odražené spektrum žárovek je pozlacený povrch.
Obr: Čelní pohled na dutinu, H1 a H2 – halogenové žárovky
2. Světelný zdroj:
Výkonné halogenové žárovky. Dají se použít takovéto typy (na síťové napětí): 1000W/230V R7s P2/20 3200K 114,2mm, HL 254/1500 240V 1500 W čirá
3. Zrcadla
Nejlepší jsou rovinná zrcadla s napařenou tvrdou dielektrickou vrstvou (TiO2, SiO2). Polopropustné cca 85-89 %. Držáky zrcadel musí umožnit snadné nastavování rezonátoru.
Nutná podmínka pro správný provoz je chlazení – Nd:YAG se musí chladit vodou s dostatečným průtokem – vhodné čerpadlo.
Pak už je potřeba jenom vyrobit různé držáky, stojánky, příruby, připojit hadice a kabely. A také nastavit rezonátor – to se dělá už při provozu, proto je nutné dbát na bezpečnost:
• úraz elektrickým proudem
• tepelné záření žárovek – i když jsou z velké části uzavřené v dutině, hrozí popálení
• záření laseru - Nd:YAG laser emituje záření o vlnové délce 1064 nm – infra, neviditelné
Užití v praxi
Nd:YAG má díky vysokému výkonu a vhodné vlnové délce řadu uplatnění. Hojně je užíván v technologii, např. pro vrtání, svařování, žíhání, řezání a značkování. Své uplatnění díky bezbolestným postupům nalezl i v medicíně a kosmetologii.
oftalmologie: pro odstranění druhotného šedého zákalu, vytvoření otvorů v duhovce za účelem redukce nitroočního tlaku.
stomatologie: prostřednictvím fotobiomodulace vyvolání hojení rány a kosti, zmírnění bolesti, protizánětlivé účinky.
korektivní dermatologie: léčba onychomykózy – plísně napadající kůži, vlasy a nehty, rozšířené žilky na nohou (metličky)
kosmetologie: odstranění barevných a černobílých tetování, odstranění permanentního make-upu (tetování), odstranění věkových skvrn a jiných defektů kůže
Edvana
🍀 Lidové shromáždění živých lidí Bohemia: https://www.novabohemia.cz/
🍀 Email: bohemia@novabohemia.cz
🍀 YouTube: https://www.youtube.com/@bohemia1418
🍀 Stáhněte si aplikaci UNC: https://www.mobileapp.app/to/yXWV8Nr?ref=cl
Comments